Марія Ложко
Марія Ложко

17\01\257 хв

Що таке втома від ШІ та як менеджери можуть розв’язати цю проблему

Що таке втома від штучного інтелекту? Цим неофіційним терміном часто описують негативні емоційні стани людей, які змушені використовувати ШІ-інструменти у роботі. Про втому від ШІ свідчить відсутність мотивації у членів команди, яка настає після ознайомлення з майбутніми змінами в робочих обов’язках, пов’язаними зі штучним інтелектом. Подолання цієї проблеми стало справжнім викликом для керівників і менеджерів, які прагнуть використовувати інновації на основі ШІ й покращувати конкурентоспроможність своїх команд.

Втома від ШІ стає поширеним явищем. 75% сучасних працівників у всьому світі стверджують, що їм бракує впевненості у здатності ефективно використовувати ШІ в роботі. Це викликає у них тривогу і сумніви у професійних перспективах. Щоб ви могли уникнути нереалістичних очікувань щодо змін у робочих процесах із впровадженням ШІ та підтримати свою команду у застосуванні нових інструментів, ми підготували цю статтю з порадами та інсайтами.

How leaders can manage and navigate AI fatigue

 

Ваша ШІ-стратегія працює не так, як очікувалося? Визнайте втому від змін

Щоб впоратися з втомою від ШІ, насамперед потрібно зрозуміти, що її викликає. Як правило, технологія в цьому не винна. Деякі члени команди або ваша компанія в цілому можуть стикатися з цією проблемою через брак ресурсів для освоєння нових інструментів, а також через труднощі в розумінні того, яку користь вони можуть отримати від технологій. Як наслідок, кожен другий топменеджер скептично ставиться до подальшого впровадження ШІ. Хоча молоді покоління часто з більшим ентузіазмом сприймають нові технології й потребують менше часу, щоб навчитися застосовувати їх на практиці, вони також мають певні складнощі.

Є три основні причини, чому ваша ШІ-стратегія може не спрацювати так, як очікувалося, і всі вони пов’язані з втомою від змін у команді:

1. Команди виснажені постійними змінами

Технології стрімко розвиваються, тому нові, революційні інструменти з’являються майже щомісяця. Якщо керівники компаній бачать можливості для скорочення витрат та покращення послуг, працівники часто не в захваті від необхідності змінювати свої звички та приділяти додатковий час вивченню нових інструментів.

2. Встановлюються нереалістичні очікування

Для членів команди, які раніше не мали справи з ШІ, нова технологія може здатися ключем до розв’язання всіх проблем, пов’язаних з продуктивністю, якістю або креативністю. Однак, аби цього досягти, важливо розуміти, що саме їм потрібно і як правильно застосовувати ШІ-інструменти.

Візьмемо ШІ-генератор зображень від Depositphotos. Цей інструмент економить час на створення контенту, перетворюючи текстові підказки на унікальні ліцензійні зображення. Водночас вам доведеться надати детальний опис, щоб отримати зображення, яке відповідає вашій концепції.

3. Члени команди не розуміють, як працює ШІ

Не варто очікувати, що вся ваша команда розбиратиметься в ШІ й розумітиме суть цієї технології. Для декого вона може здаватися загадковою або навіть небезпечною: згадайте, скільки разів за останній рік ви чули про те, що “штучний інтелект краде робочі місця”. Існує безліч упереджень стосовно ШІ, деякі з яких ми спростували у статті “7 поширених міфів про зображення, створені ШІ”.

Водночас ШІ має складніші процеси прийняття рішень, ніж класичні комп’ютерні програми, а взаємодія з деякими генеративними інструментами може викликати плутанину і роздратування.

Дізнайтеся більше про продумане використання ШІ-технологій зі статті “Як запустити ШІ-стартап у 2025 році: 20+ ідей і порад”.

How leaders can manage and navigate AI fatigue

 

Як подолати втому від ШІ: почніть з проблеми, а не з технології

В умовах економічної кризи світовий ринок праці стає все більш конкурентним, а люди не мають певності у майбутньому. Працівники відчувають труднощі з прийняттям змін у своїх компаніях. За даними Forbes, сьогодні лише 43% працівників готові до змін. Для порівняння: у 2016 році таких було понад 74%.

У 2025 році управління змінами стане справжнім викликом для власників бізнесу та лідерів команд. З одного боку, працівники почуватимуться перевантаженими, оскільки їх змушуватимуть вивчати нові методи роботи та ШІ-інструменти й працювати при цьому так само продуктивно, як зазвичай, або навіть краще. З іншого — бізнес-лідери намагатимуться знайти баланс між інноваціями на основі ШІ та операційною стабільністю. Ця ситуація створить напруження з обох боків.

Для інноваційного управління ресурсами та робочою силою найкраща стратегія використання штучного інтелекту — почати з визначення конкретних цілей і проблем, які ви хочете розв’язати за допомогою ШІ-інструментів. У цьому випадку ви зможете зосередитися на пошуку тих інструментів, які можуть допомогти з вашими проблемами. Наприклад, якщо ваш маркетинг значною мірою базується на роботі в соцмережах, а найбільш трудомістким етапом виробництва контенту є створення колажів, запропонуйте дизайнерам або SMM-менеджерам автоматизований Інструмент для видалення фону від Depositphotos.

Ще одна порада — пояснити, чому ви просите свою команду використовувати конкретний ШІ-інструмент і як ви можете отримати вигоду від нього. Підтримуйте співробітників порадами й дайте їм достатньо часу, щоб вивчити, як працюють інструменти. Зворотний зв’язок і обмін досвідом можуть дуже допомогти.

Знайдіть більше бізнес-інсайтів, пов’язаних зі штучним інтелектом, тут: “Що таке ШІ-аналітика і як вона допомагає ухвалювати зважені бізнес-рішення”.

How leaders can manage and navigate AI fatigue

 

Впроваджуйте стратегічне споживання, застосовуючи управління змінами

Якщо у вашій команді вже виникла втома від ШІ, є кілька способів ефективно боротися з цим явищем. Стратегічне споживання — один із принципів, який ви повинні додати до своєї філософії. Як це зробити? Почніть з вивчення здатності вашої команди до змін з точки зору використання ШІ-інструментів. Потім складіть список труднощів, з якими стикаються ваші співробітники, і зробіть кілька кроків назад, щоб допомогти їм підійти до впровадження ШІ-інструментів поступово, ефективно і без стресу.

Вашим пріоритетом має бути поділ суттєвих змін на етапи, кожен з яких зосереджується на конкретних проблемах і рішеннях на основі ШІ. Наприклад, щоб уникнути вигорання від ШІ, спричиненого необхідністю генерувати зображення на основі текстових підказок замість того, щоб вручну коригувати стокові зображення в графічних редакторах, почніть з меншого. Попросіть членів вашої команди раз на тиждень пробувати новий інструмент лише для генерування зображень для соцмереж. Це допоможе їм набути впевненості та плавно опанувати нову технологію.

Добробут співробітників також можна покращити, якщо ви надасте їм достатньо часу, навчальні матеріали й ресурси для вивчення ШІ-інструментів, а потім попросите їх про зворотний зв’язок. Дайте зрозуміти, що думка вашої команди має вирішальне значення для компанії й що ви готові вислухати ідеї з ефективної інтеграції ШІ в корпоративний робочий процес. Ознайомтеся з нашим кейсом, щоб дізнатися, чого можна досягти, якщо дати своїй команді достатньо часу і свободи у використанні ШІ: “Як створювати незабутні враження за допомогою ШІ: кейс Fuckup Nights Limassol”.

How leaders can manage and navigate AI fatigue

 

Підвищуйте рівень добробуту співробітників завдяки гнучкості й інноваційності

Бути інноваційним означає зберігати гнучкість стосовно потреб вашої команди й бути уважним до проблем колег. Якщо хочете, щоб ваші співробітники сприйняли важливі зміни в робочому процесі або робочому навантаженні без стресу, рекомендуємо вам впровадити культуру гнучкості та емпатії у стратегію лідерства.

Щоб уникнути втоми від ШІ у компанії, надайте пріоритет прозорому та дружньому спілкуванню всередині колективу. Зважайте, що працівники, які не соромляться розповідати про свої проблеми й труднощі, з більшою ймовірністю будуть мотивовані та лояльні до вашої компанії. Презентуйте нову ШІ-стратегію на загальних зборах і дозвольте членам команди ставити запитання та ділитися своїми думками — позитивними чи негативними. Щоб допомогти команді зберегти оптимізм щодо майбутніх змін, підкресліть зменшення кількості рутинних завдань і креативну свободу, яку надає ШІ.

Культура гнучкості також стане вам у пригоді на пізніших етапах впровадження ШІ-інструментів. Зокрема, ви можете спільно створювати або коригувати ШІ-стратегію та заохочувати експерименти серед членів команди. Як? Даючи співробітникам більше часу на тестування нових інструментів і менш докладні інструкції про те, що вони можуть робити з ШІ. Нехай вчаться використовувати його на основі креативних експериментів.

На більш пізніх етапах впровадження технології встановіть реалістичні очікування щодо використання ШІ й переконайтеся, що ваша команда відчуває, що її цінують і підтримують, навіть якщо все йде не зовсім за планом. Збалансований лідерський підхід, орієнтований на добробут людей, є ключем до уникнення та подолання втоми.

Потрібно більше порад? Знайдіть їх тут: “Мистецтво управління проєктами: як впоратися з 6 ключовими обмеженнями”.

How leaders can manage and navigate AI fatigue

 

Як уникнути вигорання від ШІ у команді у 2025 році

Отже, як найефективніше боротися з втомою від ШІ? По-перше, подумайте, як ви можете узгодити технологічний прогрес з вашими бізнес-цілями й зосередьтеся на питаннях, які можна розв’язати за допомогою ШІ-інструментів. По-друге, зміни у вашому поточному бізнесі або організаційному процесі повинні впроваджуватися прозоро і поступово.

Поясніть, яких цілей хоче досягти ваша компанія і як ШІ-інструменти можуть допомогти команді. Потім встановіть часові межі змін і надайте членам команди чіткі інструкції та інші навчальні матеріали. Нарешті, не забудьте провести сеанси зворотного зв’язку та з’ясувати, чи відповідає ваша нова ШІ-стратегія очікуванням бізнесу.

Пам’ятайте, що ваша команда буде мотивованою та продуктивною лише тоді, коли ви ставитиметеся до неї з повагою та турботою. Тож, незалежно від результатів ваших перших експериментів з ШІ, частіше спілкуйтеся зі співробітниками та збирайте інсайти, щоб спільно розвивати бізнес.

Більше корисної інформації для вдосконалення ШІ-стратегії:

Роль штучного інтелекту в бізнесі у 2025 році

5 способів, як покращити якість дизайну за допомогою ШІ

Гід з використання ШІ-мистецтва в маркетингових кампаніях у 2025 році

Як просувати бізнес безкоштовно або з мінімальними витратами

Схожі статті

    Приєднуйтеся до нашої спільноти!

    Підпишіться на дайджест блогу Depositphotos, щоб не пропускати корисні поради й оновлення.

    Марія Ложко
    Марія Ложко

    Марія — маркетингова і PR-копірайтерка з понад 10-річним досвідом. Вона досліджує теми, пов'язані з трендами у креативній сфері, маркетингом, ефективністю бізнесу та продуктивністю. Марія також спеціалізується на питаннях штучного інтелекту та управління проєктами.