Отримайте індивідуальне рішення для вашого бізнесу Напишіть нам

Work-life balance: як зберігати ефективність, не жертвуючи власним добробутом

Сьогодні work-life balance — набагато більше, ніж просто популярна концепція. Компанії й роботодавці по всьому світу активно вивчають цю тему й запроваджують відповідні практики, адже дослідження доводять, що щасливі люди є продуктивнішими працівниками. Це свідчення того, що особистий добробут має безпосередній вплив на професійну діяльність. А оскільки однією із запорук щасливого життя є близькі стосунки з іншими людьми, важливо мати достатньо часу й енергії для їхнього розвитку. В результаті виграють всі: ви отримуєте більше задоволення від життя, адже відчуваєте, що не потрібно приносити в жертву особисті інтереси заради роботи, а роботодавець отримує більш мотивованого і залученого працівника.

У цій статті ми дізнаємося, звідки взялася концепція work-life balance, чому може виникати дисбаланс між роботою і особистим життям, а також поділимося простими порадами, як зберігати продуктивність і проводити вільний час з максимальною користю й задоволенням.

Work life balance: як зберігати ефективність, не жертвуючи власним добробутом

 

Трохи з історії work-life balance

Зізнаймося: думка про те, що робота займає третину життя, може засмутити. Певно, багатьом з нас хотілося б мати більше часу для себе. Але лише уявіть, що до початку минулого століття люди могли хіба що мріяти про таке, адже працювали від 70 до 100 годин на тиждень. Причому часто це стосувалося навіть дітей. У США робочий день з 9 до 5 почали впроваджувати лише у 1920-х. Хоча ідея восьмигодинного робочого дня з’явилася набагато раніше: валлійський підприємець і один із засновників соціалістичного руху Роберт Оуен висунув гасло “8 годин праці, 8 годин дозвілля, 8 годин відпочинку” ще у 1817 році.

Компанія Ford Motor однією з перших офіційно запровадила п’ятиденний і сорокагодинний робочий тиждень у 1926 році. В результаті продуктивність працівників не тільки не знизилася, але й зросла. Вже у 1940 році сорокагодинний робочий тиждень закріпили у законодавстві США. Відтак цю практику перейняли численні міжнародні компанії. Отже, ми бачимо, що шлях від появи ідеї про важливість рівноваги між роботою та особистим життям до її широкого запровадження зайняв понад століття.

Сам термін work-life balance з’явився у Великій Британії у 80-х як гасло жіночого визвольного руху. Його метою, зокрема, було добитися гнучкого графіку роботи й декретної відпустки для жінок, які мали одночасно працювати, вести домашнє господарство й виховувати дітей без жодних поблажок. З часом поняття work-life balance втратило початкову гендерну приналежність і стало дуже популярним у сучасній психології. Цьому особливо сприяв розвиток технологій, який пришвидшив багато робочих процесів. Завдяки інтернету й хмарним сервісам сьогодні працівники майже постійно знаходяться на зв’язку, що може сильно розмивати межі між професійним і особистим життям. Тому тема work-life balance набула ще більшого значення.

Work life balance: як зберігати ефективність, не жертвуючи власним добробутом

 

Причини дисбалансу між роботою і особистим життям

Певно, у кожного з нас траплялися випадки, коли ми працювали понаднормово або жертвували відпусткою. І хоча зазвичай у кожній із подібних ситуацій є вагомі причини, такі рішення приводять до нехтування особистими інтересами. З іншого боку, негаразди в особистому житті, наприклад, конфлікти з партнером чи проблеми зі здоров’ям також сильно впливають на якість роботи. Навряд чи людина, яка переживає розставання або погано почувається, зможе ефективно працювати.

Проте коли йдеться про дисбаланс між роботою і особистим життям, переважно жертвують останнім. Адже ніхто не вимірює й не оцінює вашу успішність в особистих справах. Водночас у професійному середовищі ви маєте зберігати певний рівень продуктивності, якщо не хочете втратити роботу.

Розгляньмо, які причини можуть призводити до виникнення дисбалансу між роботою і особистим життям. До найголовніших відносяться:

1. Надмірне навантаження

Ця проблема часто виникає через неправильну організацію роботи, коли працівникам дають більше завдань, ніж вони можуть виконати. В результаті доводиться працювати на межі можливостей. Також такі ситуації трапляються, коли працівник не може відмовитися від нового завдання, навіть усвідомлюючи, що не має для нього достатньо часу. Це, зокрема, є одним з проявів синдрому самозванця.

2. Культура компанії

Ми не раз говорили про те, наскільки токсичною є хасл-культура, у якій продуктивність і екстремальний трудоголізм є головним ідеалом. Вона точно не допоможе працівникам почуватися щасливішими, а відповідно, навряд чи зробить їх ефективнішими. Звісно, іноді трапляються дні, коли не встигаєш закінчити важливий проєкт або звіт, і доводиться працювати понаднормово. Але якщо у компанії така практика є прийнятною і навіть бажаною на постійній основі, це може легко порушити рівновагу між роботою та особистим життям і навіть призвести до вигорання.

3. Відсутність гнучкого графіку роботи

У кожного в житті бувають випадки, які важко узгодити зі стандартним офісним графіком. Наприклад, працівник хоче почати робочий день пізніше, щоб встигнути на свято у дитсадку, куди ходить його дитина. Або, навпаки, звільнитися раніше, щоб відсвяткувати з друзями день народження. Якщо такої можливості немає, це може створювати дисбаланс між професійним і особистим, адже дає працівнику сигнал, що його інтереси компанії не дуже важливі. Сучасний світ вимагає гнучкості у всьому, і насамперед це стосується робочого процесу.

Work life balance: як зберігати ефективність, не жертвуючи власним добробутом

4. Брак автономії

Будь-які міцні відносини будуються на довірі, в тому числі й робочі. Навряд чи комусь сподобається постійний контроль з боку керівника, хіба що ви стажер і лише починаєте свій професійний шлях. Якщо працівник не має достатньої автономії, це може сильно підірвати його віру у власні сили й, знову ж таки, загнати у цикл самозванця, коли він вибиватиметься із сил, аби лише довести собі й керівнику, що здатен з усім впоратися.

5. Нестабільність ринку

У нашому нестабільному світі дуже важко бути впевненим у завтрашньому дні. Питання кар’єрної безпеки стало особливо актуальним на фоні пандемії, війни та кризи. Коли розум займають нав’язливі думки про ймовірну втрату роботи, це легко може призвести до того, що працівник братиме більше навантаження, аби продемонструвати свою мотивованість і відданість справі. Результатом майже стовідсотково буде дисбаланс між роботою і особистим життям.

6. Розмиті межі між роботою і особистим життям

Показовий приклад відсутності меж між роботою і приватною сферою — коли менеджер або клієнт пише вам пізно ввечері чи у вихідні з проханням допрацювати аби переробити завдання. Це може бути нормою для фрілансера, який звик працювати, коли є замовлення. В інших же випадках важливо чітко окреслювати межі свого робочого і особистого життя, й не давати їм заважати один одному.

Work life balance: як зберігати ефективність, не жертвуючи власним добробутом

 

До чого може призвести порушений work-life balance

1. Менше особистого часу

Ми вже згадували, що при порушенні рівноваги між професійною і особистою сферою зазвичай страждає остання. Беручи забагато роботи, ви по суті крадете у себе дорогоцінний час, призначений для спілкування з родиною, друзями, улюбленого заняття чи просто відпочинку. Іншими словами, позбавляєте себе того, що має приносити найбільше радості.

2. Більше стресу

Коли ви забагато працюєте і недостатньо відпочиваєте, ваш організм може активніше виробляти кортизол, який ще називають гормоном стресу. У стресовий стан працівників також заганяє велике робоче навантаження й підвищені вимоги. Причиною може бути й згадувана відсутність меж між роботою та особистим життям, коли людина весь час переживає, що може пропустити важливе повідомлення чи дзвінок з роботи.

3. Проблеми зі здоров’ям

Дисбаланс між професійною і особистою сферою може негативно впливати як на ментальне, так і на фізичне здоров’я. За даними досліджень, робота понад 55 годин на тиждень збільшує на 35% ризик інсульту і на 17% ризик ішемічної хвороби серця. До інших поширених проблем, пов’язаних з високим робочим навантаженням і перепрацюваннями, відносяться проблеми зі сном, нерегулярне харчування й відсутність фізичної активності, що, своєю чергою, лише погіршує ваш стан здоров’я.

4. Нижча продуктивність

Чим більше ви працюєте, тим гірша ваша продуктивність. Ефективність понаднормової роботи швидко скорочується, а згодом і зовсім зникає. Більш того, за результатами дослідження компанії ResuceTime, протягом робочого дня працівники в середньому проводять за комп’ютером 5 годин, з яких дійсно продуктивними є лише 2 години й 48 хвилин. У випадку з перепрацюваннями тим паче не варто очікувати високої ефективності, адже коли ресурс вже вичерпаний, важко отримати гарні результати.

5. Погіршення стосунків з близькими

Коли ви ставите роботу на перше місце, це неодмінно відобразиться на особистих стосунках. При такому дисбалансі є велика вірогідність, що ви пропускатимете важливі події у житті близьких і, зрештою, можете віддалитися. Якщо ви весь час зайняті й не можете знайти часу, аби поспілкуватися з другом, у нього може виникнути логічне питання, а чи дійсно ви цінуєте ці стосунки.

work life balance 4

 

Як підтримувати баланс між роботою й особистим життям

1. Визначте чіткі межі

Основою балансу між професійною і приватною сферою є принцип, згідно з яким ви залишаєте роботу на роботі, а особисте життя вдома. Це дозволить вибудувати чіткі межі й розуміти, де починаються й закінчуються ваші 8 годин роботи або 8 годин дозвілля. Звісно, якщо ви працюєте вдома, все трохи ускладнюється. У такому випадку попередьте членів родини, коли вас не можна турбувати, щоб мати можливість зосередитися на робочих завданнях і не відволікатися через побутові питання.

2. Створюйте плани й відстежуйте їхнє виконання

В організації ефективного робочого процесу не обійтися без планів. Ви можете планувати свій день, тиждень, місяць і навіть ставити довгострокові цілі на рік вперед. Це допоможе вам реалістично оцінювати власне навантаження й вибудовувати оптимальний графік роботи, щоб виконувати всі завдання вчасно і якомога якісніше. Для відстеження ефективності створюйте списки виконаних завдань, які дозволять оцінити свій прогрес.

3. Не бійтеся відмовляти

Ми згадували різні причини, через які працівник може погоджуватися на додаткову роботу, не маючи для цього ані достатньо часу, ані сил. Бажання покращити свої позиції й поліпшити імідж в очах керівника та команди зрозуміле. Але чи варто це того, щоб заганяти себе у пастку продуктивності, адже є ризик, що, працюючи на межі можливостей, ви не тільки не зможете ефективно виконати взяти на себе завдання, але й створите додаткові проблеми.

4. Практикуйте усвідомленість

Головна перевага усвідомленості у тому, що вона допомагає зупинити постійний потік неспокійних думок і краще зрозуміти себе. Це, своєю чергою, розвиває самосвідомість та увагу. Ви починаєте помічати різні емоції й відчуття, зокрема й пов’язані з роботою. Тому прояви перевтоми, стресу чи навіть вигорання не оминуть вашої уваги. А отже, ви знатимете, коли треба зупинитися й дати собі перепочити, щоб не дати розвинутися цим станам.

Work life balance: як зберігати ефективність, не жертвуючи власним добробутом

5. Відпочивайте

Про що ви точно ніколи не шкодуватиме, так це про те, що замало працювали. Чого не можна сказати про можливості, які ви втрачаєте, нехтуючи відпочинком. Причому мова йде як про вільний час після роботи, коли ви можете зустрітися з друзями у кафе або сходити на концерт, так і про відпустку, коли можна повністю відключитися від роботи й насолодитися вільним часом. Відпочинок і нові враження дозволяють нам перезарядитися й наповнитися енергією, без якої неможлива продуктивна робота.

6. Займіться улюбленою справою

У кожної людини є справа, яка приносить їй особливе задоволення. Подумайте, що це для вас? Може, ви обожнюєте готувати, малювати або давно мрієте навчитися грати на барабанах? Оберіть це особливе заняття й впишіть його у свою повсякденну рутину. Хобі дозволить отримувати нові яскраві емоції й більше задоволення від життя. Ця порада стосується і роботи: важливо, щоб вона вас радувала і дозволяла реалізувати свій потенціал. В іншому разі ви постійно працюватимете через силу, а за таких умов не може бути й мови про жоден баланс.

7. Піклуйтеся про себе

Турбота про себе надважлива у досягненні кращого балансу між роботою й особистим життям. Йдеться про те, щоб піклуватися про своє здоров’я, зокрема, налагодити режим сну, раціон, займатися регулярною фізичною активністю, медитувати та якісно відпочивати. Здоровий спосіб життя допоможе вам почуватися бадьорішим і енергійнішим, що обов’язково відобразиться на ефективності роботи.

 

Резюме

Баланс між професійною і приватною сферою дозволяє гармонізувати всі сторони вашого життя. Досягнувши рівноваги, ви зможете покращити свою мотивованість і продуктивність у роботі й водночас мати достатньо часу для сім’ї, друзів і, звісно, себе. Скористайтеся нашими порадами, які допоможуть узгодити особисті потреби й інтереси з професійними завданнями, а також жити наповненим життям, у якому нічим не треба жертвувати.

 

Інші статті, які можуть вас зацікавити:

Усвідомленість для продуктивності: переваги, практики та поради

Як увійти у стан творчого потоку, щоб розкрити свій потенціал

“Це не моя заслуга”: що таке синдром самозванця і як з ним боротися

Одне завдання за раз: як однозадачність покращує продуктивність і креативність

Схожі статті

    Приєднуйтеся до нашої спільноти!

    Підпишіться на дайджест блогу Depositphotos, щоб не пропускати корисні поради й оновлення.

    Анна  Тімаревська
    Анна Тімаревська

    Анна — досвідчена редакторка та копірайтерка, яка вже понад десять років працює з контентом. Вона любить відкривати для себе щось нове та ділитися найкращими знахідками з нашими читачами — від основ дизайну та маркетингових стратегій до порад із саморозвитку.