Отримайте індивідуальне рішення для вашого бізнесу Напишіть нам
Марія Ложко
Марія Ложко

14\05\216 хв

Що таке терапевтична фотографія та як вона може вам допомогти

Іноді фотографія виходить за межі просто хобі або виду мистецтва. Вона може мати терапевтичний ефект. В середині 70-х, коли набрало обертів масове виробництво невеликих непрофесійних фотоапаратів, психолог Джуді Вайзер ввела термін фототерапія для описання впливу фотографії на людей. Фотографія виявилась ефективною у боротьбі з депресією, стресом, фобіями, тривожністю й низькою самооцінкою.

Онлайн-платформа Джуді Вайзер стала цінним джерелом, яке доводить цілющу силу фотографії. Ще один цікавий ресурс – The One Project. Це сайт і застосунок, які дозволяють передавати травматичні переживання за допомогою терапевтичної фотографії та сторітелінгу.

Ми досліджували цю тему під час локдауну й запустили проєкт #LockdownArt, запросивши фотографів поділитися своїми знімками, зробленими в період ізоляції. Метою кампанії було показати, що локдаун не може бути перепоною для творчості. Для багатьох авторів вона також стала можливістю впоратися з переживаннями й зосередитися на художньому самовираженні.

У цій статті ми розповімо про терапевтичну фотографію й фототерапію, які здатні покращити якість вашого життя. Також ми поділимося прийомами, які дозволять пізнати себе й навіть подолати психологічні проблеми за допомогою фотографії.

Яка різниця між терапевтичною фотографією та фототерапією

Почнемо з того, що ж таке терапевтична фотографія. Це вид самолікування, суть якого у тому, щоб робити знімки, публікувати й обговорювати їх з іншими, а також розмірковувати над своїми архівними фотографіями та фото інших людей.

Деякі (але не всі) техніки терапевтичної фотографії можна назвати арттерапією. Сюди відноситься створення колажів зі знімків і відображення вашого внутрішнього світу через фотографію. Але при цьому діями людини не повинен керувати психотерапевт, оскільки мова йде, скоріше, про самовираження, а не терапію.

Згідно з дослідженням Ланкастерського університету, коли люди фотографують і діляться знімками онлайн, це дозволяє покращити якість їхнього життя в плані соціалізації, самодопомоги й ремінісценції. Інше дослідження доводить, що люди, які часто роблять селфі, почуваються щасливішими.

Фототерапія – це різновид лікування, яке пацієнти можуть пройти лише під керівництвом і наглядом психолога, психотерапевта або психіатра. Цей підхід широко використовують у групах психологічної реабілітації та підтримки. Приклад фототерапії – вправа, коли пацієнти фотографують те, що вони не можуть описати словами, або те, про що їм боляче говорити.

Як терапевтична фотографія може покращити психічне здоров’я

Перевага терапевтичної фотографії у порівнянні з іншими підходами арттерапії в тому, що вона доступніша для людей з тяжкими психічними захворюваннями. Наприклад, людям з депресією або тривожним розладом іноді важко змусити себе взяти в руки фарби й пензлі. Фотозйомка вимагає менше зусиль і спеціальних навичок.

Фотографія може допомогти вам або вашим друзям у випадку:

— депресії й тривоги;

— травматичних переживань;

— низької самооцінки;

— соціофобії;

— страхів;

— стресу й проблем з концентрацією;

— низької мотивації.

Як же виходить, що людина може впоратися з цими й іншими психічними проблемами, якщо робить фотографії, ділиться ними й обговорює з іншими людьми?

По-перше, сам процес зйомки дає медитативний і заспокійливий ефект, а публікація фотографій в Instagram – це контрольована комунікація на безпечній відстані. По-друге, створення чогось нового з нічого приносить задоволення (виробляється нейромедіатор дофамін) і допомагає тренувати наш мозок завдяки появі нових зв’язків. По-третє, фотографії дозволяють нам розмірковувати над темами, про які важко говорити (наприклад, травматичні переживання).

Терапевтична фотографія призначена не тільки для тих, хто стикається з проблемами психічного здоров’я. Такі практики запобігають психічним захворюванням і загалом покращують якість життя. Зокрема, регулярно фотографуючи, ви вчитеся самовиражатися. Це дозволяє налагодити спілкування з іншими людьми й підвищує вашу психологічну стійкість.

Close-up side view of afro american girl stock image

5 ідей терапевтичної фотографії для гарного самопочуття

Вам знадобляться: будь-яка камера, ноутбук, акаунт у соцмережах (необов’язково), зручний одяг (якщо ви плануєте виходити на вулицю), принаймні 10 хвилин вільного часу щодня.

Якщо фототерапія передбачає участь підготованого куратора, то терапевтична фотографія – це профілактичний підхід, за допомогою якого кожен здатен покращити своє життя. Ви можете почати вже сьогодні. Це 6 занять, які принесуть користь вашому психічному здоров’ю:

— фотозйомка;

— редагування фотографій;

— перегляд і розмірковування над старими знімками;

— публікація фотографій;

— обговорення знімків;

— обмін відгуками.

Якщо ви будете присвячувати час цим заняттям і сприймати фотографію як інструмент, а не вид мистецтва, поступово почнете відчувати позитивний ефект. Ми створили перелік ідей терапевтичної фотографії, які дозволять вам легко розпочати цей вид самолікування.

1. Боріться з тривожними думками за допомогою фотографій

Не можете позбутися нав’язливих думок? Візьміть смартфон або фотоапарат і спробуйте зробити знімок, який передасть ваш душевний стан. Нехай ваша терапевтична фотозйомка буде схожою на потік і заповнює всі ваші думки. Постарайтеся показати через візуальну метафору не тільки неприємну ситуацію, про яку думаєте, але і її можливі наслідки.

2. Щодня робіть селфі й діліться ними

Автопортрети можуть бути дуже корисними, оскільки вони підвищують самооцінку. Особливо якщо використовувати креативний підхід, щоб показати, як ми себе бачимо. Селфі допомагають нам прийняти й краще пізнати себе. Вони можуть стати чудовим інструментом для вивчення внутрішніх змін. Спробуйте робити автопортрети щодня протягом принаймні двох тижнів, і ви здивуєтеся, як багато нового відкриєте про себе.

Funny portrait of a smiling young girl in pink glasses stock photo

3. Фотографуйте те, що викликає у вас негативні або позитивні емоції

Люди не завжди усвідомлюють, що їх хвилює і чому. Наш мозок схильний пригнічувати негативні переживання й захищати нас від травматичних спогадів (хоча вони можуть бути причиною комплексів і фобій). Фотографуючи те, що викликає у вас емоції, ви отримуєте можливість усвідомити, прийняти й подолати переживання. Частіше за все вони пов’язані з дитинством.

4. Пишіть історії на основі своїх знімків

Спільнота The One Project використовує сторітелінг, щоб отримати ще позитивніший ефект від фотографії. Це дійсно дуже потужна стратегія! Якщо фотографія допомагає сублімувати досвід і говорити про нього як про щось окреме від нас, слова дають можливість усвідомити свої почуття й знайти рішення. Просто зробіть знімок, прогулюючись вулицею. А коли повернетеся додому, запишіть все, що спадає на думку під час його перегляду.

Teen girl college student wear headphones stock photography

5. Створіть фотокарту

Вивчення себе за допомогою фотографії – цікаве заняття, до якого можуть приєднатися й інші. Запросіть своїх друзів, членів родини або сусідів у фототур районом або знайомим вам маршрутом. Фотографуйте все, що привертає увагу, а потім створіть карту вашої прогулянки, позначивши, які місця вам сподобалися й на які думки вони вас наштовхнули.

 

Резюме

Терапевтична фотографія доступна кожному, незалежно від професійного рівня, обладнання й творчих здібностей. Якщо ви будете присвячувати не менше десяти хвилин на день описаним у цій статті заняттям, зможете відчути цілющу силу фотографії. При цьому постарайтеся не фокусуватися на кінцевій меті, адже це подорож.

Важлива умова ефективності терапевтичної фотографії: треба ділитися своїми знімками з тими, хто їх зрозуміє (друзями чи спільнотами) або описувати словами, аналізуючи свою роботу. Письмова й рефлексивна складові цієї техніки також можуть виявитися дуже корисними, якщо вам важко озвучувати свої думки.

Іноді спонтанні захоплення стають улюбленими заняттями. Пам’ятайте, що ваші унікальні фотографії також можуть стати частиною портфоліо. Ми завжди раді новим фотографам, особливо тим, хто досліджує світ і розкриває важливі сучасні проблеми.

Схожі статті

    Приєднуйтеся до нашої спільноти!

    Підпишіться на дайджест блогу Depositphotos, щоб не пропускати корисні поради й оновлення.

    Марія Ложко
    Марія Ложко

    Марія — маркетингова і PR-копірайтерка з понад 10-річним досвідом. Вона досліджує теми, пов'язані з трендами у креативній сфері, маркетингом, ефективністю бізнесу та продуктивністю. Марія також спеціалізується на питаннях штучного інтелекту та управління проєктами.