Найкращі фотокниги 2022 року
Більшість з нас давно звикли споживати контент у цифровому форматі. Через це враження від перегляду друкованих видань стають ще яскравішими й захопливішими. Від тактильних відчуттів до запаху типографської фарби — книги пропонують особливий досвід і задоволення. Особливо коли мова йде про концептуальні й ефектні альбоми з роботами талановитих фотографів. Вони дають можливість перенестися в інше місце та час, поринувши в атмосферу зображуваних сцен.
Для тих, хто полюбляє такі уявні мандрівки й естетично досконалий візуальний контент, ми спеціально створили добірку найцікавіших фотокниг 2022 року. У ній ви знайдете справжні обличчя хіпі, сучасну природну алхімію та пандемічні уривки часу. Заінтриговані? Продовжуйте читати, щоб дізнатися більше.
10 найкращих фотокниг 2022 року
1. “Портрети з Хейт-Ешбері 1967–1968” Елейн Мейєс
Елейн Мейєс — американська фотографка-документалістка, чиї роботи зберігаються у колекціях Метрополітен-музею, Музею сучасного мистецтва у Нью-Йорку, Бостонського музею образотворчого мистецтва та багатьох інших культурних осередків у США. У 1960-х роках вона жила і працювала у жвавому районі Сан-Франциско під назвою Хейт-Ешбері, який став місцем зародження руху хіпі. У дану фотокнигу увійшли понад 40 раніше не опублікованих знімків Мейєс, що представляють небанальний груповий портрет представників цього яскравого соціально-культурного явища.
Джерело: Amazon
2. “Непохитна мужність: Україна і світ у стані війни”
Фотокнига, присвячена найбільшій війні у Європі з часів Другої світової, об’єднала роботи титулованих міжнародних фотожурналістів, зокрема володарок Пулітцерівської премії Керол Гузі та Лінсі Аддаріо, титулованих фотографок Юстини Мєльнікевич, Поли Бронштейн, Свет Жаклін та багатьох інших авторів. У виданні задокументовані наслідки повномасштабного російського вторгнення від самого початку у лютому, в тому числі бомбардування пологового будинку в Маріуполі, яке зафіксували українські фотографи Євген Малолєтка і Мстислав Чернов. Обкладинку фотокниги прикрасила робота прес-офіцера полку “Азов” Дмитра Козацького, знята на території “Азовсталі”. За словами авторів, “Непохитна мужність” відображає людяність, наполегливість і рішучість українського народу в боротьбі за свободу і незалежність.
Джерело: ukrainewarbook.com
3. “Американський Захід” Ернста Хааса
Ернст Хаас був одним із новаторів у кольоровій фотографії, а його знімки публікували такі видання, як Life та Vogue. Також саме роботам Хааса присвятили першу персональну виставку кольорової фотографії у Музеї сучасного мистецтва (MoMA) у 1962 році. Він працював з міжнародною фотоагенцією Magnum Photos, брав участь у кінозйомках та розробці рекламних кампаній для відомих брендів на кшталт Volkswagen і Marlboro. Хаасу також належить одна з найуспішніших фотокниг: його видання “Створення” (1971) було продане накладом 350 000 примірників. Збірка “Американський Захід” представляє поетичне бачення Америки у знімках, сповнених мальовничості й світла.
Джерело: Amazon
4. “Відчуття” Енн Гамільтон
Креаторка Енн Гамільтон стала відомою завдяки своїм масштабним мультимедійним інсталяціям. Її мистецькі проєкти часто народжуються на перетині різних жанрів, зокрема фотографії, відео, перформансу, скульптури. Авторка розкриває у своїх роботах широкий діапазон тем, пов’язаних з людиною, — від тіла і статі до страждань і влади. Фотокнига “Відчуття” містить зображення, які Гамільтон збирала протягом багатьох років. У цих знімках вона досліджує відносини між живим і неживим, людиною і матерією, мовчазним і вимовленим. Книга авторки пропонує дійсно чуттєвий досвід і дарує справжнє задоволення для естетів.
Джерело: Amazon
5. “Як річка” Деніела Джека Лайонса
Фотограф Деніел Джек Лайонс є постійним автором The New York Times, New Yorker та Vogue Italia. Як соціальний антрополог, у своїх роботах він досліджує маргіналізовану молодь, яка знаходиться на периферії суспільства або змушена виживати в умовах конфліктів. Героїв і сюжети для знімків Лайонс знаходить як у Штатах (Лос-Анджелес, Нью-Йорк), так і за кордоном (Мозамбік, Україна, Польща). Його дебютна монографія “Як річка” є результатом багаторічної роботи над візуалізацією соціальних і політичних прав спільнот Амазонії, які не отримують достатньої уваги. У цій книзі на фоні мальовничої природи переплітаються глибинні традиції корінних народів і сучасна політика ідентичності.
Джерело: 1854.photography
6. “Сучасна алхімія” Вівіан Сассен та Емануеле Коччіа
Цей проєкт став результатом співпраці двох яскравих представників своїх сфер — голландської фотографки Вівіан Сассен, яка працює у світі моди, та італійського філософа Емануеле Коччіа, котрий спеціалізується на питаннях естетики. У виданні представлені 80 фотографій Сассен, натхненних природою, і есе Коччіа, в якому автор досліджує єдність всього живого. У такий спосіб “Сучасна алхімія” поєднує два напрями творчості у діалозі про мистецтво та природу. Ця медитативна фотокнига запрошує читачів наново відкрити для себе красу Землі.
Джерело: Amazon
7. “Небачений Сол Лейтер”
Сол Лейтер був одним з піонерів вуличної і кольорової фотографії, а його ранні знімки 1940-1950 років стали вагомим внеском у розвиток Нью-Йоркської школи фотографії. Він зробив успішну кар’єру модного фотографа, працюючи з такими виданнями, як Esquire, Harper’s Bazaar, Elle і British Vogue. Роботи Лейтера зберігаються у багатьох престижних приватних і державних колекціях, включаючи Музей сучасного мистецтва в Нью-Йорку, Музей американського мистецтва Вітні та Музей Вікторії і Альберта. “Небачений Сол Лейтер” — збірка раніше не опублікованих знімків, які ілюструють вуличне життя Нью-Йорка у притаманному автору експресіоністському стилі.
Джерело: Amazon
8. Périphérique Мохаммеда Буруісса
У фотокнизі Périphérique (від назви кільцевої дороги, що розділяє центр Парижа і передмістя) представлена довготривала серія знімків французького фотографа алжирського походження Мохаммеда Буруісса. У ній він інсценував сюжети з життя паризьких околиць, які все частіше стають домівкою для великих груп іммігрантів. Місією автора було переосмислити стереотипне зображення мешканців передмістя, яке часто можна побачити у пресі. Соціально гострий контекст проєкту і майстерність сторітелінгу Буруісса оцінили на конкурсі 2022 Paris Photo–Aperture PhotoBook Awards, де видання виграло у номінації “Фотокнига року”.
Джерело: mohamedbourouissa.com
9. “Серія кухонного столу” Керрі Мей Вімс
Керрі Мей Вімс — американська художниця і фотографка, яка звертається у своїй творчості до серйозних проблем афроамериканців, в тому числі расизму, сексизму, питань політики й особистої ідентичності. Найбільшу популярність їй приніс проєкт “Серія кухонного столу”. На цих знімках центральним персонажем є сама Вімс. За словами авторки, вона використала свій сконструйований образ, щоб переосмислити ідеї про роль традицій, природу сім’ї, моногамії, відносин між людьми, підкреслюючи важливі проблеми та шляхи їхнього розв’язання. Вімс непокоїв той факт, що чорна спільнота, зокрема чорні жінки, не були представлені у медіа. Тому вона вирішила розповісти про тих, хто був позбавлений власного голосу.
Джерело: Amazon
10. “Уривки часу” Сандри Каттанео Адорно
Титулована італійська фотографка Сандра Каттанео Адорно є постійною учасницею Women Street Photographers з першої щорічної виставки у 2018 році, а також фіналісткою фотоконкурсу National Geographic у 2019 році. Її фотокнига сповнена вигадливих образів, які змушують глядачів замислитися над тим, що вони бачать. Такого ефекту авторка досягає завдяки використанню відображень і комбінації декількох композицій одночасно. Цікаво, що натхнення для цього видання Адорно подарувала пандемія. За словами фотографки, у той період час для неї плив незвично, вона відчувала, наче уривки часу нашаровуються. Щоб втілити цей досвід, Адорно почала створювати колажі з не пов’язаних між собою зображень. Результатом стала серія, яка розмиває межу між реальністю та ілюзією.
Джерело: radiusbooks.org
Резюме
Кожна фотокнига, яку ви берете до рук, — своєрідне запрошення у світ фантазій і відчуттів креаторів, котрі перекладають свій досвід мовою візуальних образів. Ви також можете розділити його, і навіть більше: переосмислити й знайти натхнення для власних творчих експериментів. Можливо, в одній із фотокниг на вас чекає осяйна ідея або ж перегляд чужих робіт спонукає вас замислитися про створення свого персонального видання. У будь-якому разі альбоми дарують порцію мотивації й естетичного задоволення, які завжди будуть у пригоді для творчої людини.
Інші статті, які можуть вас зацікавити:
Як створити фотозін та чому це варто зробити у 2022 році
Українські фотографи, про яких говорять у світі
Хто надихає користувачів Depositphotos: топ Instagram-акаунтів фотографів, художників та дизайнерів