Повернення до основ: 10 прийомів композиції у фотографії
Суть фотографії – у творчості, натхненні та бажанні ділитися своїм унікальним художнім баченням. Це повна свобода самовираження, але і тут є місце для правил. Успіх вашої роботи багато в чому залежить від використання прийомів композиції. Знаючи їх, ви маєте можливість експериментувати й формувати свій стиль.
Повторення основ може дати вам натхнення і творчий імпульс. Ми розглянемо усі прийоми композиції та підкажемо, як краще їх використовувати у своїх роботах.
1. Правило третин
За правилом третин, на кадр треба накладати уявну сітку. Головне – враховувати головні точки перетину ліній і розміщувати важливі елементи вздовж цих ліній. Завдяки цьому ваше зображення буде виглядати більш гармонійно. Така асиметрична композиція – чудовий вибір для будь-якого жанру фотографії, зокрема пейзажів, натюрмортів і портретів.
2. Золотий перетин
Різниця між правилами золотого перетину і третин – у балансі фотографії. У першому випадку фокус знімка зміщений ближче до центру, а також використовується більше деталей. Історія появи цього правила йде у глиб віків: золотий перетин можна знайти у багатьох відомих творах мистецтва.
3. Напрямні
Зверніть увагу на структуру і напрямні природного пейзажу. Використовуйте ці лінії пропорційно об’єкту зйомки, щоб спрямувати погляд глядачів углиб зображення. Центрована і симетрична композиція у фотографії – найкращий вибір, якщо треба зробити акцент на предметі.
4. Діагоналі
Головна відмінність діагональних ліній від інших прийомів композиції полягає у тому, що вони додають зображенню динаміки, навіть якщо об’єкти зйомки нерухомі. Це чудовий інструмент для фотографів, які хочуть вийти за межі ідеальних композицій, але створювати при цьому ефектні зображення.
5. Обрамлення
Якщо ви хочете створити обрамлення знімка, зверніть увагу на об’єкти, які можуть бути природними рамками. Приклад – двері або вікна. Таку композицію у фотографії також називають “рамка у кадрі” (або “кадр у кадрі”). Вона привертає увагу, адже це акуратна рамка, яка є частиною зображення.
6. Контраст між об’єктом і фоном
Спробуйте сфокусуватися на об’єкті та виокремити його завдяки контрасту з фоном. Чим більший контраст, тим виразніший об’єкт і ефектніший кадр. У випадку з двома об’єктами на фото ви можете застосувати правило золотого перетину або третин, щоб збалансувати зображення.
7. Заповнення кадру
Підійдіть до об’єкта якомога ближче, щоб він заповнив собою увесь кадр, став фокусом і центральною фігурою фотографії. Зверніть увагу на наш приклад, де фон використали як візерунок для заповнення кадру.
8. Очі – у центрі кадру
При зйомці портрету домінантне око має бути у центрі фотографії. Такий знімок привабливіший, адже виникає враження, що зображена на ньому людина дивиться прямо на глядача.
9. Візерунки та повторення
Усім подобаються візерунки, адже вони естетично привабливі. Ви можете поекспериментувати з ними, використавши елемент несподіванки. Просто додайте об’єкт, який перериватиме послідовний малюнок.
10. Симетрія та асиметрія
Ідеально симетричні фотографії привертають увагу своєю простотою і гармонійністю. Те ж стосується і їхньої варіації – асиметричних знімків, які стають цікавішими та виразнішими завдяки вільному простору.
Це 10 головних прийомів композиції. Але усім відомо: правила існують, щоб їх порушувати. Найважливіше у фотографії – сформувати власний стиль, втілювати свою естетику й унікальне бачення. Це єдине правило, якого ви маєте завжди дотримуватися.